főoldal készparketták fektetés színezett burkolatok fizika újdonság a hangszigetelés alapjai info
Olajozás és viaszolás (a tradíciók újra élnek)
Megjelent: Magyar Asztalos és Faipar 2000/12, 58-59.o.
A felületkezelésnek ez, a hazánkban még mindig újdonságnak számító alternatívája, egyre több hívet szerez magának, mégis sok félreértéssel, alapveto tévedéssel és a használat során fölmerülo hibával találkoztunk, a természetes anyagokkal ismerkedok, azt próbálgatók körében. Ezért megpróbáljuk ismét összefoglalni az olajozással, viaszolással és magukkal az anyagokkal kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat:
Az olajozott-viaszolt felület az emberi borhöz hasonló: védi a fát a szennyezodésektol, kisebb sérülésektol, külso mechanikai hatásoktól, véd a külso nedvességtol, de lehetové teszi a faanyag lélegzését. Az olajozás nem alkot a lakkoknál megszokott átjárhatatlan összefüggo filmet, hanem mélyen beszívódik az anyagba, és a fa edényeinek falán tapad meg. Az olaj impregnál, tehát csökkenti a kezelt anyag késobbi nedvességfelvevo képességét, fokozza vízállóságát, de nem teszi vízállóvá. Az olajozás alapoz is, mert a viasz csak olajozott felületen ad tartós, kopásálló bevonatot.
A keményolajok , magasabb gyantatartalmukkal, esetleg valamilyen természetes lakk-komponens (sellak vagy borostyánkolakk) segítségével úgy fokozzák a kezelt felület keménységét, hogy a felso edényeket mintegy “kibetonozva”, megnehezítik a fa szálainak roncsolódását.
Legújabbak, az elszappanosított, vízzel hígítható olajok , melyek a fa színét nem tüzelik fel, hanem megorzik a természetes világos árnyalatát, ezért világos fafajok kezelésére kiválóak. Elonyük még, hogy a velük kezelt felület 2 óra múlva csiszolható.
Az olajok önmagukban is alkalmasak felületkezelésre. Két rétegben átlagos igénybevételnél tartós, ellenálló, de nem víztaszító bevonatot adnak.
A viaszok teszik a felületet víztaszítóvá, selymes fényuvé . A viasz már a filmképzo anyagokhoz hasonlítható: az ideális viaszbevonat leheletvékony, kristályaiból a polírozással cserépfedéshez hasonlítható vízzáró bevonatot kapunk a kezelt felületen.
A viaszok közül legfontosabb az ecsettel felhordható méhviasz kenobalzsam és a keményviasz. Az, hogy melyik viaszt használjuk, az igénybevételtol függ. Általában függoleges felületeknél nincs különösebb igénybevétel ide tökéletes a kenobalzsam, míg vízszintes felületeknél keményviaszt célszeru használni. A keményviasz is nagyon könnyen – a hagyományos cipofényezéshez hasonlíthatóan – felhordható. Nem csak ellenállóbb bevonatot ad, de kiadósabb és olcsóbb is, mint a folyékony méhviasz. A kenobalzsam tagolt felületeknél nélkülözhetetlen, a keményviaszokkal itt nehezen boldogulnánk.
KIVITELEZÉS OLAJOKKAL ÉS VIASZOKKAL
Az olajozásnak és viaszolásnak van néhány nagyon egyszeru alapszabálya, amit viszont be kell ahhoz tartani, hogy elégedettek legyünk a kész felülettel. A ragacsos, tapadó, foltos felületek oka legtöbbször az, hogy ezeket az egyszeru szabályokat nem ismerjük, vagy nem tartjuk fontosnak.
Csak megfeleloen elokészített felületen kapunk szép bevonatot . A sok lépésbol álló, finom csiszolásnál is fontosabb az utolsó csiszolás (150) elotti nedvesítés. A nedves kendovel, szivaccsal való áttörlés felhúzza a fa átvágott rostjait, amit finom papírral ( 240 ) átcsiszolva a legtöbb fafajnál tökéletes felületet kapunk. Ha nem vizezzük a felületet, az olaj húzza fel a szálakat, amit nehezebb csiszolni, és kár is a felhordott olajat így “elvesztegetni”.
A bütü is finom megmunkálást és csiszolást igényel!
Az olajat egyszer, szükség szerint több rétegben kell felhordani: ha a kezelt fa szinte “issza” az olajat, akkor kapunk jól impregnált felületet, ha a felhordást azonnal, az olaj beszívódása után megismételjük. Így addig “telítjük” a fát míg az könnyedén felveszi az olajat. Így elkerülheto az egyenetlen nedvszívó képességbol adódó esetleges foltosodás is.
Felhordás ecsettel. Szórással kisüzemi szinten a munka nem lesz gyorsabb, csak több anyag vész kárba. Itt nincs ecsetnyom sem, ami a szórást indokolná.
Csak annyi olajat hordjunk fel, amennyit az anyag képes felvenni. A 10 perc után nem beszívódó olajat a felületen ecsettel, rongydarabbal el kell oszlatni, bedörzsölni, illetve a felesleget a felületrol letörölni . A nem eltávolított felesleg fényes, ragacsos és nehezen eltávolítható foltokat hagy a felületen.
Az olaj gyorsan beszívódik, ezután a kezelt alkatrészek nem érzékenyek: rakásolhatók, nem ül beléjük a por, stb. Az áttörlés után a felület gyakorlatilag száraz. A megadott száradási ido (2 illetve 24 óra) a csiszolás miatt lényeges. Ennyi ido kell ahhoz, hogy az olaj annyira megszáradjon, hogy ne tömje a papírt.
Száradás után a felületet kézzel, vagy nagy fordulatszámú excentrikus csiszológéppel finoman (240) át kell csiszolni. Köztes csiszolásra akkor is szükség van, ha felület tökéletesen simának tunik, a finom felület biztosítja a viasz tökéletes tapadását.
Köztes csiszoláshoz kiváló az ún. skót szivacs (Scotch Brite, vlies) is, melyet az olaj nem töm el, illetve az olajos csiszolatpor könnyen kirázható, vagy surített levegovel kifújható belole. Jelentos csiszolóanyag-megtakarítás!
A viaszt leheletvékony rétegben kell felhordani. A cél: minél vékonyabb, de összefüggő bevonatot kialakítani. Csak így érheto el, hogy a kristályos viaszlapkák a polírozás után úgy feküdjenek egymásra, mint az ideálként említett tetocserepek. Ha túl sok viaszt hordunk fel a felület nehezen polírozható, és a lapkákat nem tudjuk szépen “elfektetni”. Az ilyen bevonat alá könnyebben beszivárog a nedvesség, ami felérdesíti a bevonatot.
Ha túl sok viaszt hordunk fel, vagy nem polírozzuk a megadott száradási idő letelte elott, a felület ragacsos marad. A felesleges viasz skót szivaccsal, és oldószerrel – narancshéjolaj - távolítható el.
A viaszok megadott száradási idők (1-4 óra) letelte után nem polírozhatók. Minél tovább szárad a viasz, annál több oldószer párolog el a felületről, és annál nehezebben, de annál keményebbre és fényesebbre polírozható. Kb. 1.5 óránál hosszabb száradás után a felület már csak géppel polírozható.
A frissen kezelt felületet 2-4 hétig ne érje nedvesség, mert a viasz teljes kikeményedése elott még érzékeny.
A kész felülethez lehetoleg csak saját ápolószereit használjuk. Más, méhviasz-tartalmú készítmények (pl. Pronto) is tartalmazhatnak olyan anyagokat – glicerin, szilikon stb. – melyek megnehezítik a felület esetleges késobbi felújítását. A felület saját ápolószereivel ápolva sokáig megtartja szépségét, a fával együtt érik, idovel természetes patinát kap. Az olajozott viaszolt felület hosszú ido után sem kelt elhasznált, lepusztult benyomást. Az esetleges sérülések helyileg, akár felületen is könnyen javítható.
Az olajok és viaszok alacsony öngyulladási homérsékletu illóolajokat tartalmaznak, melyeknek száradása oxidációs folyamat, eros hofejlodéssel jár. Az olajjal átitatott, összegyurt keno- és törloruhák, szerszámok öngyulladás veszélyesek , ezért használat után mindig terítsük ki, hogy jól szellozve kiszáradhassanak.
Aki a fent leírt tanácsokhoz, szabályokhoz tartja magát, elégedett lesz a kapott felülettel.